Band dit eget garn - workshop
Som i bland selv slik - bare med garn!
En eftermiddag hjemme ved Rie, hvor du først får en indføring i farverne, garnets egenskaber og mulighederne for at mixe i kulør og tykkelse.
Derefter blander du dine egne mix - der er tid til at lave masser af prøver.
Når du har fundet den rette blanding af farver til dit helt eget melerede garn, så spoler vi det op, så du får dit helt personlige garnmix med hjem, klart til dit næste projekt.
Med i prisen er:
Bestil en skræddersyet WORKSHOP
Er I en flok, der har brug for et fagligt skub, indføring i et bestemt af mine mønstre eller gerne vil lære en bestemt teknik, så kan jeg bookes til at komme ud og hold en workshop - hvis I mangler et sted, så kan det også være hjemme hos mig mellem alt garnet, med en hyggelig cafelatte.
Ring eller skriv for at høre nærmere og aftale pris.
Eksemper på strikkeworkshops:
“Strikkede smykker”
På denne workshop skal vi strikke alt fra fingerring til brocher, halskæder eller armbånd. Der er frit slag, men alle som én er de lavet af flere forskellige stykker strik i forskellige farver, der når de er blevet filtet i vaskemaskinen kan samles uden sammensyninger.
Du skal mindst medbring strømpepinde i 3.5 og 4mm, og der ud over i forskellige størrelser, hvis du vil lege med udtrykket.
Jeg medbringer et lille opskrifthæfte og garn.
“Strukturstrik”
På denne workshop skal du afprøve hvad der sker med overfladen af det strikkede, når du med vilje strikker “fejl”, og bliver ved at gentager det op over den strikkede flade.
Du medbringer forskellige tykkelser strikkepinde, samt blyant og papir til at skrive opskriften ned på, og eventuelt et garn du gerne vil strikke i. Udover et lille hæfte til jer hver med nogle af mine “fejl-strikninger”, har jeg også garn med. Så vi kan blande farverne til lige den tykkelse, der måtte passe bedst til dine “fejl-strikninger” og den struktur du gerne vil have frem i din strikkede overflade.
Strik en dørstopper
På denne workshop starter vi på at strikke en dørstopper.
Du medbringer strømpepinde str. 5 mm
Jeg medbringer garn, opskrift og sten til at give tyngden.
Sort, hvid og én farve
For de legesyge der vil prøve noget nyt! På denne workshop skal du arbejde i sort, hvid og én farve. Det være sig i striber, tern eller tilfældige pletter. Vi arbejder 3 dimensionelt i det strikkede. Og vi leger med de forskellige måder at strikke på. Vi sætter metal ben og fødder af glas på vores strik, så det bliver til en skulptur. Og tilsidst limer vi den fast på en sten, så den kan holde balancen.
Kom og vær med til at lege med strik.
Åbningstiden i den fysiske butik på Fladhøj 21, 7400 Herning
efter aftale
Levering i Danmark med Post Nord.
Forsendelse gebyr fra: kr. 49,-
Ved køb over kr. 599, er der gratis forsendelse.
Eller afhent (efter aftale) gratis på Fladhøj 21, 7400 Herning.
Betal med:
Rie's Garnverden
Fladhøj 21,
7400 Herning
Tlf.: 51 53 63 07
Mail: post@riekrogh.dk
Cvr. nr.: 3329 7602